Bryghuset og portene
| Området dækker det meste af Ny Carlsberg. I 1879 opkøbte Carl Jacobsen Gammel Bakkegård, og i årene efter fulgte jordtilliggener hertil. Det betød en markant ændring af dette områdes identitet. Oprindelig hed vejen Bakkegaardsvej, og lige efter villaen lå Pavillonvej. Overfor lå en række villaer oprindeligt brugt som sommerboliger for velhavende Københavnere. Da bryggeriet blev en realitet i 1881, skiftede vejen navn til Ny Carlsberg Vej og villaerne blev boliger for hans nærmeste stab. Ny Carlsbergs administration lå overfor hans egen bolig. Carl Jacobsen var en stor kunstelsker og mæcen, og mange statuer stod her og ventede på deres endelige placering i Københavns parker og pladser. | ![]()
|
Bryghuset |
Bygning: Bryghuset Beliggenhed: Ny Carlsberg Vej Bebygget areal 1578 kvm, bygningsareal 7178 kvm Arkitekt: Vilhelm Klein/Carl Harild Opført: 1901/1920 Bevaringsstatus: Bygningen er fredet. Bryghuset er fra 1901. Det afløste et mindre bryghus, der stadig kan ses på den modsatte side af vejen. Husets facade er udsmykket med balkon med forbillede i Palazzo Bavilaque i Verona. Oprindeligt var balkonens rækværk forsynet med en lille bronze-drage, den blev nedtaget i 1920’erne. På taget ses bronzegruppe af C.J. Bonnesen, ”Thors kamp mod jætterne”. Figurgruppen var egentlig et konkurrenceforslag til springvandet på Langelinie, hvor man valgte Anders Bundgaards Gefiongruppe. Carl Jacobsen bad efterfølgende Bonnesen om at udarbejde en udgave, der kunne placeres på Bryghustaget. Bryghuset med tilhørende humlemagasin er gennemgribende ombygget og rationaliseret i årene fra 1949-65. Ved ombygning af silobygning er denne inddraget under bryghuset Materialer: Bygningen er opført i røde sten med kvadderinddelt granitsokkel, stilen er florentinsk. Facaden er udsmykket med sandstensbånd og balkon. De rundbuede vinduer er dobbelte/tredobbelte i deres takt og afsluttes med et bånd af skiftevis sandsten og røde sten, som hviler på søjler. Bygningens midterparti er et lodretgående vinduesbånd udformet over samme tema. Øverst på bygningen ses en ?. Taget er beklædt med tagpap. Indvendig har bryghuset et meget flot rum, udformet med en frihøjde i midten på 16 meter og to over hinanden løbende gallerier. Hallen indeholder store brygkedler af kobber. Konstruktionen er søjle/drager i støbejern/stål. Gulvet er belagt med sort-hvide fliser. En del af de nye etageadskillelser er udført i jernbeton og resten af jernbjælker med murede kapper. |
"Det Grå Hus"
|
Bygning: Kontorbygning "Det Grå Hus" Beliggenhed: Ny Carlsberg Vej / Bag Elefanterne Bebygget areal 451 kvm, bygningsareal 1406 kvm Arkitekt: ?/Hack Kampamnn Opført: 1875/ 1901/1970 Bevaringsstatus: Bygningen er fredet Ud mod Ny Carlsberg Vej lå en villa opført i 1875, i 1882 overtog Carl Jacobsen ejendommen. Villaen blev nu indrettet til Ny Carlsbergs administration. Første og anden sal blev bolig for en ledende funktionær. I 1901 ombyggedes ejendommen og udvidedes med en tilbygning mod nord. Arealet blev fordoblet, og der blev tilføjet en vestibule, kontorer og et laboratorium. Vestibulen er rigt udsmykket med stukarbejder udført af ”Skærepedersen”. Over indgangsdøren til huset ses Ny Carlsbergs varemærke og Carl Jacobsens valgsprog ”Semper ardens” - altid brændende. Bygningen blev i 1970 yderligere udvidet med en laboratoriebygning mod vest. I dag bruges bygningen til kvalitetskontrol og kontorer. Materialer: Bygningen er opført i gule sten med sandstensbånd omkring vinduer. Taginddækninger er af kobber og zink. Facaden er udsmykket med sandstensrelieffer, og over indgangspartiet er der ligeledes en balustrade af sandsten. Bygningen har meget flotte trædøre ved indgangsparti. Taget er beklædt med zink og skifer. |
Bygning C
|
Bygning: Håndværkerbygning - Bygning C Beliggenhed: Bag bryghus Bebygget areal 403 kvm, bygningsareal 746 kvm Arkitekt: Opført: 1860 Bevaringsstatus: ingen Bygningen var oprindelig en del af Kongens Bryghus Rahbeks Allé. Den blev overtaget af Carlsberg i 1970. Bygningen har været brugt til fremmede håndværkerfirmaer, der arbejdede på Carlsbergs grund. Her var der omklædning, spiserum, lager og kontorer. Senere har den været brugt til kontorer. Materialer: Bygningen er opført i røde sten med gule bånd. Der er hvidmalede trævinduer, og taget er beklædt med skifer og tagpap på frontespice. Tilbygningen er pudset i gulmalet mur og facade. Der er stålvinduer og trappe. Funktion: kontorer/omklædning for håndværkere. |
Nyheder
15/07-10 Carlsberg på arkitekturbiennalen i Venedig
København er et levende laboratorium for banebrydende byudvikling. Sådan lyder præmissen for den danske udstilling på årets arkitekturbiennale i Venedig. Carlsberg er med på udstillingen som et eksempel på, hvordan midlertidige aktiviteter er med til at skabe en ny by i byen.
15/07-10 Balancen mellem gammelt og nyt
Masterplanen for udviklingen af den gamle bryggerigrund Carlsberg får topkarakter i nyt blog-indlæg på Dansk Arkitektur Centers "Sustainable Cities" hjemmeside. Blogforfatteren er amerikansk historiestuderende på Yale University.
25/06-10 Nyt liv på Carlsberg
Det første nye byrum på Carlsberg - Tap E Plads – er nu indviet. I august og september åbner endnu to byrum på den forhenværende bryggerigrund. Syv millioner kroner er postet i projektet, som sker i samarbejde mellem Lokale- og Anlægsfonden, Realdania, Københavns Kommune og Carlsberg.
Quick links
![]() |
| Lejerne - på Carlsberg? læs mere |
| Blogs - besøg byliv på Carlsberg - og bloggen om byrum på Carlsberg |
| Find vej - på Carlsberg download folder |
| Video - om Carlsberg fem videoer |
| Visualisering - første byggeafsnit gå 3D-tur |
| Bolig - på Carlsberg? læs mere |
| Arrangementer - på Carlsberg læs mere |
![]()
Referat fra Dialogmøde 7, afholdt den 10. november 2009, er lagt på hjemmesiden den 17. november 2009.
Læs referatet her
Visualiseringer
Visualiseringerne for Carlsberg-byen under punktet "Galleri" er opdateret den 17. november 2009.
Link til visualiseringer
Lokalplan:
Lokalplan 432 for Carlsberg
Vidste du...
- at filmen Bryggeren byggede videre på en myte, da den lod gamle brygger J. C. Jacobsen hamre skodderne i sin spisestue i - angiveligt i vrede over synet af sønnens fine blinkende fyrtårn længere oppe på Carlsberg. Den fremstilling er forkert: Fyrtårnet var bygget af faderen selv. Desuden havde det stationært lys og blinkede ikke som et almindeligt fyrtårn.
- at der kun hænger ganske få kvindeportrætter i Æressalen på Carlsberg Museum, hvor Carlsberg hædrer de medarbejdere, som har været ansat på bryggeriet i 50 år. Disse kvinder var hovedsagelig startet som små piger i aftapningsanstalten Activ eller Alliance, der var forløberen for Gl. Tap fra 1905.

