24/08-10 Første time på Carlsberg

Københavns åbne Gymnasium er for alvor rykket ind med deres Innovationsfabrik på Carlsberg, og den første klasse har haft sin første time i det nyindrettede rå lokale i Tap E.

23/08-10 Kunstudstilling i Kridttårnet

Folk læser indskriften på væggen, tager billeder, trykker næserne flade mod ruderne eller spørger, om de må komme ind. Det er vilkårene for lejerne i Carlsbergs sjoveste bygning, Kridttårnet. Nu åbner de to kunstnere deres første udstilling. Den hedder "Med hensyn til en øjeblikkelig fordel".

18/08-10 En service der redder din julefrokost

CityRiders, som tilbyder bilejere med spiritus i blodet at blive kørt hjem i egen bil, bor af alle steder på det tidligere bryggeri, Carlsberg.

Oversigt

 Lejerne
 - på Carlsberg? læs mere
 Blogs
 - besøg byliv på Carlsberg
 - og bloggen om byrum på Carlsberg
 Find vej
 - på Carlsberg download folder
 Video
 - om Carlsberg fem videoer
 Visualisering
 - første byggeafsnit gå 3D-tur
 Bolig
 - på Carlsberg? læs mere
 Arrangementer
 - på Carlsberg læs mere


Referat fra Dialogmøde 7, afholdt den 10. november 2009, er lagt på hjemmesiden den 17. november 2009.
Læs referatet her

Visualiseringer
Visualiseringerne for Carlsberg-byen under punktet "Galleri" er opdateret den 17. november 2009.
Link til visualiseringer

Lokalplan:
Lokalplan 432 for Carlsberg

Se alle

Vidste du...

- at 300 frihedskæmpere i befrielsesdagene og helt frem til 18. juli boede på Carlsberg, hvor der også blev lavet mad til dem. Frihedskæmperne var udkommanderet til bevogtningsopgaver, arrestationer af hippoer og stikkere. Dels lå Carlsberg centralt i København, dels var de store lagerlokaler lette at lave om til forlægninger.

- at Hammershus og Den Røde Plads er to af de tilnavne, som folkeviddet på Carlsberg kom op med til henholdsvis Ny Carlsberg kedelhus og pladsen foran de store tanke, som lå ca. midt på området, men som nu er flyttet til bryggeriet i Fredericia. 

Se alle