Ny Carlsberg Vej 68
03/09-09 Af Anne LønstrupLige nu er Ny Carlsberg Vej 68 bare en adresse. Men snart vil kendere af samtidskunst forbinde den med et helt nyt gallerikompleks ført an af to af byens største gallerier, Nils Stærk og Nicolai Wallner.
Nils Stærk og Nicolai Wallner har været venner i mange år og flyttede begge deres gallerier til Islands Brygge, før der var mondænt. Her ti år efter åbner de igen samme sted i et helt nyt, kreativt vækst-område i København, nemlig på Carlsberg. Bygningen er en tidligere garage. Den minder Nils Stærk om Los Angeles, som han elsker, og den giver en lang række nye muligheder, der ikke fandtes på Islands Brygge.
"Mit gamle galleri var lille-bitte og ville kunne ligge fire gange i længden og to gange i højden bare i udstillingslokalet her på Carlsberg. Før skulle alt transporteres op med vareelevator til tredje sal. Her har jeg den luksus at kunne køre en lastbil direkte ind i udstillingslokalet, og det er fuldstændig fedt," erklærer han, mens vi sidder ude i hans kommende gårdhave. Her vil Nils Stærk have nogle planter, der kan matche de nærmeste naboer, nemlig rækkehusene i Humleby med deres grønne for- og baghaver.
"Nicolai og jeg har været enige om, at når vi flyttede fra Islands Brygge, ville vi flytte sammen. Da vi så fandt det her hus, som vi begge synes er ret enestående – rykkede vi," siger Nils Stærk om den 2.000 m2 store garage med en lang række porte mod gårdspladsen.
"Her er kun ti minutter til Hovedbanen. Man føler, man er i centrum, og alligevel er her roligt, åbent og grønt. Beliggenheden har større tilgængelighed end vores forrige adresse, og det giver os - der begge har langt hovedparten af vores forretning i udlandet - mulighed for at åbne os mere mod det danske marked."
Ny og stærk platform
Men Carlsberg har for en gallerist endnu er interessant dimension: nemlig den association til kunst, som navnet Carlsberg bærer med sig.
"Ny Carlsberg Fondet er den største ikke-offentlige bidragsyder til kunstlivet herhjemme. Det giver tætte bånd mellem kunst og Carlsberg, som også projektet omkring Vores By bygger videre på. Stedet er ladet med kunsthistorisk værdi," siger Nils Stærk.
I Gallerierne på Ny Carlsberg Vej 68 vil man kunne se moderne kunst. For udover Nicolai Wallner og Nils Stærks egne gallerier, vil den gamle garagebygning komme til at rumme et nyt udstillingssted for Det Kongelige Danske Kunstakademi og et nyt, kunstnerdrevet galleri ved navn IMO. Endelig flytter også landets mest aktuelle website for samtidskunst, Kopenhagen.dk, ind.
"Vi får en ny og spændende platform og kontekst at udstille i," siger Nils Stærk, som ser frem til at lære området at kende, og som også er bevidst om, at gallerierne med deres høje frekvens for åbninger af nye udstillinger, vil være med til at skabe det liv og den tilstrømning til området, som skaber en god by.
Åbningen af gallerierne i garagen, som finder sted her til aften, er koordineret med Louisiana, og Nils Stærk forventer at se mange både danske og udenlandske gæster. Men kunsten er på plads – og det samme er økopølserne og den thailandske mad.
Quick links
Se alleVidste du...
- at medarbejderne på Carlsberg har fundet på mange kreative navne til bryggeriets pladser og huse. F.eks. lå der ved hestestalden oprindeligt en villa ejet af en inspektør Vogel. Villaen blev kaldt "Fugleburet".
- at Carlsberg allerede i 1905, da man byggede tappehallen på Vesterfælledvej indrettede balkon, så gæster på bryggeriet fik et godt kig til hallen.