Stednavne på Carlsberg træder i kraft
16/12-09 Af Anne LønstrupTeknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har nu formelt navngivet tre pladser og en have på Carlsberg. Navnene træder i kraft pr. 23. december 2009.
Bryggernes Plads, Ottilia Jacobsens Plads, Bag Elefanterne og Kammas Have. Sådan lyder navnene på tre pladser og en have i den nye Carlsberg bydel. Det har Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune besluttet på baggrund af en navnekonkurrence, som Carlsberg i samarbejde med Dagbladet Politiken udskrev i sommer. De nye navne træder i kraft lillejuleaften 2009.
Skiltene er på plads

Allerede nu er de mørkeblå emaljeskilte imidlertid sat op på Carlsberg: Bryggernes Plads er den største af Calsbergs pladser og navnet er til minde om grundlæggerne, J. C. og Carl Jacobsen, og om alle de bryggere, der gennem tiden har haft deres daglige dont på Carlsberg.
Pladsen mellem Bryggernes Plads og Carlsberg Museum skal hedde Ottilia Jacobsens Plads til minde om Carl Jacobsens hustru, Ottilia. Familien boede i villaen lige ved siden af pladsen, som via en trappe kædes sammen med haven, der i daglig tale kaldes Carls Have.
I tæt forbindelse med Elefantporten kommer en ny pladsdannelse, som med sin aflange form rækker fra den fredede laboratoriebygning i vest og næsten helt ned til Carlsberg-siloen i øst. Denne plads hedder Bag Elefanterne.
Endelig får haven mellem Bakkehuset og Carlsberg navnet Kammas Have efter beliggenheden direkte op til Bakkehusmuseet, hvor ægteparret Kamma og Knud Lyne Rahbek boede i begyndelsen af 1800-tallet.

Quick links
Se alleVidste du...
- at allerede den første reklameplakat for Ny Carlsberg fra ca. 1881 viser statuen "Adorante" med humleplanter voksende op omkring sig og med en bort rundt om motivet, hvori svastika-tegnet indgår. Svastika var et lykketegn. Det stavedes på sanskrit: su asti og betød "Det er godt".
- at udbringning af øl pr. hestevogn var særdeles praktisk i Københavns indre by, hvor der i første halvdel af 1900-tallet lå langt flere købmænd og værtshuse end der gør i dag. I 1934 havde man 200 heste, i 1955 havde man stadig 102 heste, mens der er i dag kun bor 12 Jyske heste i stalden på Carlsberg.