Stednavne på Carlsberg træder i kraft

16/12-09 Af Anne Lønstrup

Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har nu formelt navngivet tre pladser og en have på Carlsberg. Navnene træder i kraft pr. 23. december 2009.

Bryggernes Plads, Ottilia Jacobsens Plads, Bag Elefanterne og Kammas Have. Sådan lyder navnene på tre pladser og en have i den nye Carlsberg bydel. Det har Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune besluttet på baggrund af en navnekonkurrence, som Carlsberg i samarbejde med Dagbladet Politiken udskrev i sommer. De nye navne træder i kraft lillejuleaften 2009.

Skiltene er på plads

Allerede nu er de mørkeblå emaljeskilte imidlertid sat op på Carlsberg: Bryggernes Plads er den største af Calsbergs pladser og navnet er til minde om grundlæggerne, J. C. og Carl Jacobsen, og om alle de bryggere, der gennem tiden har haft deres daglige dont på Carlsberg. 

Pladsen mellem Bryggernes Plads og Carlsberg Museum skal hedde Ottilia Jacobsens Plads til minde om Carl Jacobsens hustru, Ottilia. Familien boede i villaen lige ved siden af pladsen, som via en trappe kædes sammen med haven, der i daglig tale kaldes Carls Have.

I tæt forbindelse med Elefantporten kommer en ny pladsdannelse, som med sin aflange form rækker fra den fredede laboratoriebygning i vest og næsten helt ned til Carlsberg-siloen i øst. Denne plads hedder Bag Elefanterne.

Endelig får haven mellem Bakkehuset og Carlsberg navnet Kammas Have efter beliggenheden direkte op til Bakkehusmuseet, hvor ægteparret Kamma og Knud Lyne Rahbek boede i begyndelsen af 1800-tallet. 
 

 

10/03-10 Byliv til Carlsberg

PRESSEMEDDELELSE: Snart opstår endnu mere liv på den unikke bryggergrund i Valby. Københavns Kommune, Realdania, Lokale- og Anlægsfonden og Carlsberg er klar med et projekt, som skal give københavnerne nye oplevelser, når de besøger stedet.

08/03-10 Carlsberg nomineret som Årets Plan

Politikens iByen-Prisen uddeles hvert år for at fejre "Københavns fine folk, særlige steder og originale ideer". Carlsberg er i år nomineret i kategorien Årets Plan.

08/03-10 Kbh. Kunsthal på Carlsberg

Lejerne i det tidligere portvagthus, Pasteursvej 1, på Carlsberg har netop opstillet en stor glasmontre foran huset. Her kommer forbipasserende til at møde skiftende udstillinger af kunst, arkitektur og design.

Oversigt

_____________________________________________
 
 

OPSLAGSTAVLEN

Referat fra Dialogmøde 7,
afholdt den 10. november 2009, er lagt på hjemmesiden den 17. november 2009.
 Læs referatet her

Visualiseringer
Visualiseringerne for Carlsberg-byen under punktet "Galleri" er opdateret den 17. november 2009.
Link til visualiseringer

Lokalplan:
Lokalplan 432 for Carlsberg

Se alle

Vidste du...

- at Carl Jacobsen havde en svaghed for mottoer. F.eks. "Semper Ardens" (altid brændende) og "Laboremus pro patria" (lad os arbejde for fædrelandet), som begge ses på Ny Carlsbergs administrationsbygning, og "Bien faire. Laisser dire" (Gør det rigtige og lad andre tale) på Carls villa. 

- at det er en udbredt opfattelse, at G'et i Carlsbergs logo er en snabel. Det kan skyldes, at elefantøllen fra 1959 blev lanceret med en lille blå elefant som kendingsfigur. Men sandheden er, at Thorvald Bindesbøll, som tegnede logoet, tilhørte til den bevægelse omkring 1900-tallet (Skønvirke eller Art Nouveau), der brugte naturens former i kunstnerisk udsmykning.

Se alle