Stednavne på Carlsberg træder i kraft

16/12-09 Af Anne Lønstrup

Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har nu formelt navngivet tre pladser og en have på Carlsberg. Navnene træder i kraft pr. 23. december 2009.

Bryggernes Plads, Ottilia Jacobsens Plads, Bag Elefanterne og Kammas Have. Sådan lyder navnene på tre pladser og en have i den nye Carlsberg bydel. Det har Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune besluttet på baggrund af en navnekonkurrence, som Carlsberg i samarbejde med Dagbladet Politiken udskrev i sommer. De nye navne træder i kraft lillejuleaften 2009.

Skiltene er på plads

Allerede nu er de mørkeblå emaljeskilte imidlertid sat op på Carlsberg: Bryggernes Plads er den største af Calsbergs pladser og navnet er til minde om grundlæggerne, J. C. og Carl Jacobsen, og om alle de bryggere, der gennem tiden har haft deres daglige dont på Carlsberg. 

Pladsen mellem Bryggernes Plads og Carlsberg Museum skal hedde Ottilia Jacobsens Plads til minde om Carl Jacobsens hustru, Ottilia. Familien boede i villaen lige ved siden af pladsen, som via en trappe kædes sammen med haven, der i daglig tale kaldes Carls Have.

I tæt forbindelse med Elefantporten kommer en ny pladsdannelse, som med sin aflange form rækker fra den fredede laboratoriebygning i vest og næsten helt ned til Carlsberg-siloen i øst. Denne plads hedder Bag Elefanterne.

Endelig får haven mellem Bakkehuset og Carlsberg navnet Kammas Have efter beliggenheden direkte op til Bakkehusmuseet, hvor ægteparret Kamma og Knud Lyne Rahbek boede i begyndelsen af 1800-tallet. 
 

 

24/08-10 Første time på Carlsberg

Københavns åbne Gymnasium er for alvor rykket ind med deres Innovationsfabrik på Carlsberg, og den første klasse har haft sin første time i det nyindrettede rå lokale i Tap E.

23/08-10 Kunstudstilling i Kridttårnet

Folk læser indskriften på væggen, tager billeder, trykker næserne flade mod ruderne eller spørger, om de må komme ind. Det er vilkårene for lejerne i Carlsbergs sjoveste bygning, Kridttårnet. Nu åbner de to kunstnere deres første udstilling. Den hedder "Med hensyn til en øjeblikkelig fordel".

18/08-10 En service der redder din julefrokost

CityRiders, som tilbyder bilejere med spiritus i blodet at blive kørt hjem i egen bil, bor af alle steder på det tidligere bryggeri, Carlsberg.

Oversigt

 Lejerne
 - på Carlsberg? læs mere
 Blogs
 - besøg byliv på Carlsberg
 - og bloggen om byrum på Carlsberg
 Find vej
 - på Carlsberg download folder
 Video
 - om Carlsberg fem videoer
 Visualisering
 - første byggeafsnit gå 3D-tur
 Bolig
 - på Carlsberg? læs mere
 Arrangementer
 - på Carlsberg læs mere


Referat fra Dialogmøde 7, afholdt den 10. november 2009, er lagt på hjemmesiden den 17. november 2009.
Læs referatet her

Visualiseringer
Visualiseringerne for Carlsberg-byen under punktet "Galleri" er opdateret den 17. november 2009.
Link til visualiseringer

Lokalplan:
Lokalplan 432 for Carlsberg

Se alle

Vidste du...

- at kun et forlystelsessted og en bro allerede havde elektrisk lys, da J. C. Jacobsen i 1882 indlagde elektricitet på sit bryggeri. Illustreret Tidende (et populært nyhedsmagasin, der udkom ugentligt fra 1859-1924) bragte i 1884 en større historie om elektriciteten på Gamle Carlsberg illustreret med et xylografi af fyrtårnet, der lyste i natten. Bladet skrev bl.a.: "Ovenstaaende Billede viser os et elektrisk Belysningsanlæg af en for en Privatmand ikke ringe Udstrækning, navnlig det, som er indrettet paa Bryggeriet Gamle Carlsberg."

- at der kun hænger ganske få kvindeportrætter i Æressalen på Carlsberg Museum, hvor Carlsberg hædrer de medarbejdere, som har været ansat på bryggeriet i 50 år. Disse kvinder var hovedsagelig startet som små piger i aftapningsanstalten Activ eller Alliance, der var forløberen for Gl. Tap fra 1905.

Se alle