Bydelens egen vaskehal
22/12-09 Af Anne LønstrupSå er der også en vaskehal på Carlsberg. Den er ikke forbundet med en tankstation, så den eneste ydelse på stedet er bilvask. Til gengæld ligger priserne ca. 30. pct. under priserne på en tankstation, og så er der ingen kø.
"Vores nye vaskehal kører som selvbetjening via Dankort og har åbent hver dag mellem 7.00-22.00. I kraft af at der er selvbetjening, ligger priserne ca. 30 pct. under tankstationernes priser," fortæller indehaveren af vaskehallen, Johnny Andersen om de fem priskategorier mellem 49 og 99 kr.
Her i begyndelsen er det en udfordring i sig selv, at få gjort bilisterne opmærksomme på, at der er åbnet en vaskehal inde på det område, som hidtil har været lukket for offentligheden.
"Problemet er, at det har været Carlsbergs lukkede land i mange år, og vi skal lige have lært folk, at de altså nu har en mulighed for at få vasket deres bil ganske billigt på Carlsberg," siger Johnny Andersen, som netop har været ude at dele flyveblade ud i nærområdet for at reklamere for den nye vaskehal, der skal have besøg af ti biler dagligt for at projektet skal kunne løbe rundt.
Vaskehallen ligger på Carlsberg med indkørsel på Vesterfælledvej 58 og fra Ny Carlsberg Vej 68.

Nyheder
10/03-10 Byliv til Carlsberg
PRESSEMEDDELELSE: Snart opstår endnu mere liv på den unikke bryggergrund i Valby. Københavns Kommune, Realdania, Lokale- og Anlægsfonden og Carlsberg er klar med et projekt, som skal give københavnerne nye oplevelser, når de besøger stedet.
08/03-10 Carlsberg nomineret som Årets Plan
Politikens iByen-Prisen uddeles hvert år for at fejre "Københavns fine folk, særlige steder og originale ideer". Carlsberg er i år nomineret i kategorien Årets Plan.
08/03-10 Kbh. Kunsthal på Carlsberg
Lejerne i det tidligere portvagthus, Pasteursvej 1, på Carlsberg har netop opstillet en stor glasmontre foran huset. Her kommer forbipasserende til at møde skiftende udstillinger af kunst, arkitektur og design.
Quick links
OPSLAGSTAVLEN
Referat fra Dialogmøde 7, afholdt den 10. november 2009, er lagt på hjemmesiden den 17. november 2009.
Læs referatet her
Visualiseringer
Visualiseringerne for Carlsberg-byen under punktet "Galleri" er opdateret den 17. november 2009.
Link til visualiseringer
Lokalplan:
Lokalplan 432 for Carlsberg
Vidste du...
- at den første farvefilm fra en dansk industrivirksomhed blev optaget i 1948 på Carlsberg.
- at bryggerhestene, der trækker Carlsbergs hestevogne, er af racen "Jyske hest". Racen har været Carlsbergs foretrukne siden 1928 og blev helt frem til starten af 50erne brugt til distribution af øl i København.

