Innovativ undervisning i tappehal

04/01-10 Af Anne Lønstrup

Københavns åbne Gymnasium lejer sig ind i en nedlagt tappehal på Carlsberg for at skabe et laboratorium for pædagogisk nytænkning. Innovationsfabrikken hedder projektet.

Vil man nytænke undervisningsformen, må man også nytænke rummet, som undervisningen foregår i. Sådan lyder tankegangen bag Københavns Åbne Gymnasiums beslutning om at flytte 80 elever ind på Carlsberg. Om lidt går håndværkerne i gang, og til april vil gymnasieeleverne kunne rykke ind i den tidligere gamle fabrikshal, hvor Københavns Åbne Gymnasium har lejet 800 m2 rå industri-kvadratmeter for foreløbig fire år.

"Vi ønsker at nytænke undervisningen i gymnasieskolen fuldstændig. Der ligger så megen begrænsning i et traditionelt klasseværelse med stole og borde og en lærer, der står bag katederet og laver énvejskommunikation," konstaterer projektleder Kirsten Lauta. Hun er adjunkt på Københavns Åbne Gymnasium og frontløber i udviklingen af ”Innovationsfabrikken”, som er navnet på satellit-gymnasiet på Carlsberg og et projekt støttet af Region Hovedstaden og Den Europæiske Socialfond. 

Brain-break hvert 20. minut

Her skal i første omgang to pilotklasser ind og afprøve de principper om bevægelse som motivationsfaktor, som gymnasiet ønsker at indarbejde i alle fag.

”Vi tror, at vi kan fremme innovation og kreativitet ved at indføre bevægelse i hverdagen. Koncentrationen stiger, når elever og lærere hvert 20. minut får et brain-break, hvor de er oppe at løbe eller sjippe," forklarer hun.

Københavns åbne Gymnasium vil flytte grænser – både mellem fag, uddannelser og traditioner.
"Vi vil være med til at skabe dynamik i uddannelsesmønstre, så flere elever gennemfører ikke bare en ungdomsuddannelse, men også en videregående uddannelse uanset kulturel eller social baggrund. Formålet med projektet er at skabe et tidssvarende læringsmiljø, der i højere grad imødekommer de unges egen livs- og læringsstil."

Farvel til faste rammer

Kirsten Lauta har sammen med en kollega været i USA for at studere de nye undervisningsmetoder på en highschool i Chicago. Som direkte følge af mere fysisk aktivitet bliver eleverne bedre til at få ideer og til at handle og koble den faglige læring med verden uden for skolens mure.

De to 1. G. klasser, der skal være testpersoner i projektet, kommer til at vænne sig til en helt anden skoleform. Det 800 kvadratmeter store rum i Tap E vil være møbleret med så få stole og borde som muligt. Sækkestole, gulve som man må skrive på, væg og loftmaleri – alt, hvad der bringer eleverne ud af de vante rammer, vil præge indretningen af rummet. For at understrege det globale element, skal eleverne – der i forvejen samarbejder med gymnasier i f.eks. Chicago og Cairo – have adgang til Skype og webkameraer, så livlinerne ud af skolens område bliver så vitale som muligt.

De to fotos herover og til højre viser gymnasieleverne i deres nuværende rammer på Sjælør Boulevard. Herunder ses det det 800 m2 store lokale, som Københavns Åbne Gymnasium flytter ind i til april.

 

Tilmeld Nyhedsbrev

Quick links


Se alle

Vidste du...

- at allerede den første reklameplakat for Ny Carlsberg fra ca. 1881 viser statuen "Adorante" med humleplanter voksende op omkring sig og med en bort rundt om motivet, hvori svastika-tegnet indgår. Svastika var et lykketegn. Det stavedes på sanskrit: su asti og betød "Det er godt".

- at H.C. Andersen var en kær gæst på Gamle Carlsberg og i sin dagbog skrev: "Gjennem Fabrikken naaede jeg Jakopsens Bopæl; det var som et rigt landsted i Udlandet; en storartet Terrasse ud til Haven; Agaverne vare borte men jeg forstod hvor smukt Alt her maatte være om Sommeren. Jakopsen bad mig føre hans Kone til Bords; hvor smagfund var Spisestuen, med Thorvaldsens Basrelief i Marmor, een af hans Statuer ved Bissen, Maskineri til at løfte Maden. Gas i blussene og Voxlys i Lysekronerne."

Se alle