Carlsberg Byen på etiketten af Vintage 3

04/03-10 Af Anne Lønstrup

Nu lanceres den tredje variant af verdens mest eksklusive øl, Vintage 3. På øllens etiketter fabulerer kunstner-trioen, Radiant Copenhagen, over, hvordan Carlsberg Byen kunne komme til at se ud i en fjern fremtid.

Vintage 3 er i sig selv et iøjnefaldende projekt. Det er en øl, der koster 2.010 kroner for 37 cl. Den smager henad sød dessertvin og har lagret i J. C. Jacobsens kælder fra 1847 på franske Côte d'Or-egetræsfade. Hver af de ca. 1.000 flasker er håndtappet. Alkoholprocenten er 15 pct., og så kan øllen holde sig i minimum 50 år.

Et så unikt indhold kræver en gennemtænkt emballage. Og for de heldige, der kommer tæt på Vintage 3, er etiketten i sig selv en oplevelse.


I alt er der seks forskellige etiketter på Vintage 3. Bag dem står kunstnerne Kaspar Bonnén, Kristoffer Ørum og Anders Bojen, som til sammen kalder sig Radiant Copenhagen.

Kunstnerne har kigget dybt i krystalkuglen – og fortæller på de seks etiketter en række fantasifulde historier om Carlsberg Byen. Disse historier udspiller sig i en fjern fremtid eller en fortid, der aldrig fandt sted. En etiket viser f.eks. The Carlsberg Tower fra 1914 – et ambitiøst byggeprojekt, som J.C. Jacobsen ikke nåede at få realiseret før sin død. Mens etiketten Carlsberg Dome forestiller en kuppel, som man i 2047 rejser over Carlsberg for at afskærme byen fra den slum, der omkranser bydelen.


Alle seks etiketter og fortællinger indgår i projektet Radiant Copenhagen, som kan studeres nærmere på http://radiantcopenhagen.net/index3.html

 

Tilmeld Nyhedsbrev

Quick links


Se alle

Vidste du...

- at det er en udbredt opfattelse, at G'et i Carlsbergs logo er en snabel. Det kan skyldes, at elefantøllen fra 1959 blev lanceret med en lille blå elefant som kendingsfigur. Men sandheden er, at Thorvald Bindesbøll, som tegnede logoet, tilhørte til den bevægelse omkring 1900-tallet (Skønvirke eller Art Nouveau), der brugte naturens former i kunstnerisk udsmykning.

- at Carlsberg, inden produktionen blev automatiseret, har beskæftiget op til 5.000 ansatte på samme tid.

Se alle