Vejstribe på afveje

22/11-11 Af Anne Lønstrup

Noget så anonymt og dagligdags som en vejstribe har inspireret til installationen "This way", der pryder Bryggernes Plads på Carlsberg.

Regelret som en vejstribe! Normalt er der ikke meget spræl over vejstriberne. De løber af sted på vejene i snorlige baner, og sikrer trafikanterne mod at miste overblikket og vælge den forkerte vejbane.

På Bryggernes Plads inviterer vejstriben "This way" til det modsatte. Nemlig til at stoppe hverdagens blinde transport fra a til b. Til at tage en afstikker og følge striben rundt i det fineste loop, inden man fortsætter tværs over pladsen.

"På vores vej gennem byen stopper vi sjældent op og kigger os omkring. Vi er så fokuseret på vores mål. Med mit projekt har jeg taget udgangspunkt i et "Hvad nu hvis vejstriben gjorde noget uventet? Ville vi mon så få øjnene op for byen?," spørger Julie Bank.

This Way på Bryggernes Plads

Hun er arkitekt og udtænkte projektet "This Way" i forbindelse med en konkurrence udskrevet af Vesterbro Lokalråd. Men da Københavns Kommune af princip ikke maler på gaderne, kunne Julie Bank – til trods for at hun vandt i konkurrencen – ikke få det realiseret i Københavns gader.

"Jeg bor i nærheden af Carlsberg og cykler der ofte med mine to børn. Jeg vidste også, at Carlsberg arbejder meget med midlertidige byrum, derfor var det oplagt at prøve "This Way" af på Carlsberg," siger Julie Bank.

Bryggernes Plads lige ved siden af Elefantporten har lagt asfalt til "This Way". Julie Bank glæder sig over allerede i denne weekend at have set børn og voksne komme på afveje og lege i forbindelse med vejstriben. 

Julie Bank driver sammen med Interaktions Designer Tatiana Lyng denne blog


 

Tilmeld Nyhedsbrev

Quick links


Se alle

Vidste du...

- at bladet "Forskønnelsen" udgivet af Foreningen til Hovedstadens Forskønnelse hyldede Gl. Carlsbergs snoede skorsten, som blev opført i 1900. "Det er i sandhed et digt af en skorsten," lød karakteristikken. 

- at medarbejdere, som har været ansat på Carlsberg i 50 år, får malet deres portrætter og hængt dem op i Æressalen på Carlsberg Museum. Traditionen blev taget op igen i 1920’erne, men begyndte i Carl Jacobsens tid.

Se alle