Scherfig Hus i Carlsberg Byen

Sidste boliger i populære Scherfig Hus til salg

10. marts 2017
Små byhuse i jordfarver, der ligger side om side. Grønne planter, vandløb og rigelig plads til leg. Indbydende, nye lejligheder med udsigt til masser af historie. Dét er populært hos de mange boligsøgende, der vælger at se nærmere på mulighederne i Carlsberg Byen. Nu skal du være hurtig, for den sidste etape af populære Scherfig Hus kommer til salg i dag.
Lyse lejligheder med altaner, et hyggeligt, grønt strøg lige udenfor hoveddøren, masser af stemning og plads til både store og små. Lyder det skønt? Det er du ikke ene om at synes, for køberne flokkes om de lyse lejligheder i Scherfig Hus. Det er bl.a. fordi området henvender sig til mange forskellige købere, forklarer Per Sander, salgschef for boliger i  Carlsberg Byen.

"Scherfig Hus rummer lejligheder i mange størrelser, og vi ser især, at børnefamilierne bliver tiltrukket af området. Trækplasteret er den hyggelige fællesgård og ikke mindst beliggenheden tæt på Frederiksberg. Bor du her, har du et roligt og stemningsfuldt hjørne af Carlsberg Byen uden for din dør, og som nabo får du de hyggelige brostensbelagte gader og klassiske rækkehuse i Humleby. Det fås ikke meget bedre midt i København." 

I det hele taget går boligsalget over al forventning i Carlsberg Byen. I bykvarteret bliver der solgt en bolig om dagen for tiden, og på grund af den store efterspørgsel sættes de sidste boliger i Scherfig Hus nu til salg. 

Sidste boliger i populære Scherfig Hus til salg
Scherfig Hus er tæt på grønne områder og ligger samtidig meget centralt: Du når faktisk kun at tage en enkelt tår af din kop kaffe på gåturen, før du står på pulserende Vesterbro eller rolige Frederiksberg. Vil du hellere nyde livet fra dit eget dørtrin, kan du slå dig ned i det virkelig hyggelige, grønne opholdsrum på Constantin Hansens Gade. Det er et frirum for både voksne og børn - og så er du kun 50 meter fra det sprudlende liv og gode indkøbsmuligheder på Købkes Plads

Falder du også for stemningsfulde Scherfig Hus, kommer du til at bo midt i et historisk københavnerkvarter med sjæl og skøn arkitektur rundt om hvert gadehjørne. Så du kan godt forberede dig på, at vennerne vil bede om en gåtur rundt i bykvarteret, når de besøger dig i dit nye hjem. 
udsigt over carlsberg byen

Dit, mit og vores bykvarter -

Carlsberg Byen er et levende kvarter, hvor man bor, arbejder, hænger ud, cykler igennem, klarer sine indkøb, tager en kaffe, uddanner sig og løber en tur. Her ligger butikker op ad kontorer, og boliger op ad uddannelses- og daginstitutioner. Gå på opdagelse i det nye københavnerkvarter, som allerede er godt besøgt og befolket. Kom tæt på kvarteret

Dit, mit og vores bykvarter -

Carlsberg Byen er et levende kvarter, hvor man bor, arbejder, hænger ud, cykler igennem, klarer sine indkøb, tager en kaffe, uddanner sig og løber en tur. Her ligger butikker op ad kontorer, og boliger op ad uddannelses- og daginstitutioner. Gå på opdagelse i det nye københavnerkvarter, som allerede er godt besøgt og befolket. Kom tæt på kvarteret